آنکرهای نسوز (Refractory Anchors)

کوره های صنعتی ، کوره ها ، راکتورها ، اجاق ها و ظروف از درجه حرارت شدید برای ایجاد واکنش های شیمیایی یا تغییرات فیزیکی در قطعات کار استفاده می کنند. در بیشتر موارد ، این شرایط فوق العاده بلافاصله پوسته و بدنه را از بین می برد. به همین دلیل ، از موادی که در برابر گرما ، فشار و تخریب شیمیایی مقاوم هستند ، به عنوان سد محافظ استفاده می شود. که معمولاً به آنها نسوز ، مواد نسوز یا روکش های نسوز گفته می شود، بطوریکه مواد نسوز بوسیله آنکرهای نسوز نصب و نگهداری می شوند.

آنکرها عملکردها و مزایایی مختلفی دارند.

  • آنها نسوز را به دیواره نگه می دارند تا از سقوط آن جلوگیری کنند.
  • همچنین به دلیل تنش های گرمایی داخلی ایجاد شده در اثر درجه حرارت بالا ، از کمانش و تغییر فرم دیوار بدنه جلوگیری می کنند.
  • و به میزان کمتری ، آنکرها نیز می توانند به تحمل بار وزن نسوز کمک کنند.

انواع آنکر و دمای سرویس

برای آسترهای نسوز با استفاده از سیستم های آنکر فلزی ، مهندسان و طراحان نسوز تقریباً همیشه از آنکرهای فولاد ضد زنگ با کیفیت های مختلف استفاده می کنند. درجه های معمولی فولاد ضد زنگ مورد استفاده AISI 304 ، 309 و 310 است. این مواد حاوی کروم و نیکل هستند تا بهترین مقاومت در برابر خوردگی و شکل پذیری را در دمای بالا ایجاد کنند. برای برخی از کاربردها که در آنها درجه حرارت شدیدتر است و استفاده از آنکرهای کاشی و سرامیک به دلایل مختلف عملی نیست ، گاهی اوقات از آنکرهای فولاد ضد زنگ AISI 330  و حتی اینکونل 601 استفاده می شود. این آنکرها برای مقاومت در برابر اکسیداسیون و مقاومت کششی در دمای 1100 درجه سانتیگراد یا بالاتر دارای محتوای نیکل بیشتری هستند. اینکونل 601 علاوه بر این ، از مزایای مقاومت خوب در برابر کربورزدایی و سولفیداسیون در موارد شدید استفاده می کند(جدول یک محدودیت دمایی برای آلیاژهای مختلف پیشنهاد شده است).

محدودیت دمای

(درجه سانتیگراد)

تیپ و متریال آنکر
370 (Mild Steel)
925304SS
1010309 SS
1100310 SS
1150330SS
1200601               Inconel

SS= Stainless Steel

جدول شماره 1 : محدودیت های پیشنهادی دمای نوک آنکر برای آلیاژهای متداول مختلف

انکر های نسوز

انکر های نسوز

چندین سال است که روش استاندارد این است که اجازه می دهد تا لبه های آنکر را با پوشاندن نوک آنکر با کلاه های پلاستیکی (plastic caps )، فرو بردن آنها در موم یا قرار دادن نوار روی آنها ، گسترش دهید. آنکرهای فلزی تقریباً سه برابر نسوزهای آلومینو سیلیکات منبسط می شوند. مواد انبساطی که روی نوک آنکر چسبانده می شوند در دمای پایین می سوزند و اجازه می دهند فضای آنکر بدون ایجاد ترک، در نسوز گسترش یابد.

انکر های نسوز

شرکت تجهیز توسعه تارتن با در اختیار داشتن نیروهای مجرب و دستگاههای مجهز، مفتخر است که در ساخت انواع آنکرهای نسوز جهت کوره های بزرگ صنایع سیمان، فولاد ، گچ، آهک و ….. را پشتیبانی نمائید، بطوریکه براساس نقشه و نوع متریال درخواستی در کمترین مدت زمان آنکرهای نسوز را  آنها را مطابق نظر مشتریان گرامی، ارائه می نماید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *