ساخت دستگاه اسکرو U شکل

اسکرو یو شکل – کانوایر Screw Conveyors

اسکرو U شکل کاربرد وسیعی داشته و در صنایع مختلف برای انتقال کارآمد انواع مواد عمده استفاده می شود.

اسکروها مواد فله را حمل می کنند در حالی که از مارپیچ برای انتقال مواد استفاده می کنند و در یک یا چند قسمت ورودی تغذیه می شوند. مواد فله با هر دور چرخش مارپیچ، به جلو حرکت می کند. ظرفیت انتقال تا 250 تن در ساعت را می‌توان با اسکرو U شکل های شرکت تجهیز توسعه تارتن به راحتی مدیریت کرد. نوار نقاله های اسکرو برای انتقال مواد نرم و چسبنده با اندازه ذرات مشابه ایده آل هستند.

اسکرو کانوایرها در بسیاری از صنایع از جمله سیمان ، مواد شیمیایی ، مواد غذایی ، معادن و صنایع تصفیه فاضلاب برای انتقال و بالا بردن مواد فله استفاده می شود.

دستگاه سرند

شرکت تجهیز توسعه تارتن با استفاده از اصول و متد روز دنیا، با دریافت دقیق اطلاعات و داده های فنی مورد نیاز، طراحی انواع اسکرو کانوایرها را انجام می دهد. بدنه اسکرو کانوایر در دو مـــــدل U شکل و لوله ای و با قطرهای مختلف طراحی و ساخته می شوند. قطر لوله اصلی و نیز گام مارپیچ ها تبعیت از ظرفیت می باشد که متناسب با مواد مختلف طراحی می گردد. سیستم یاتاقان بندی و انتقال قدرت کاملا در مقابل غبار عایق بندی می باشد.

اسکرو کانوایر افقی U شکل (Horizontal Screw Conveyors)

اسکرو های افقی پرکاربردترین نوع اسکرو کانوایرها هستند. نوار نقاله های افقی در محدوده وسیعی از اندازه ها، طول ها، پیکربندی ها و مواد ساختمانی برای انتقال مواد عمده از یک قسمت به یک قسمت دیگر استفاده می شوند.

اسکرو یو شکل

 

نوار نقاله های اسکرو معمولاً برای انتقال مواد فله ای با بارگذاری 15 ، 30 یا 45 درصد از طریق بارگذاری بسته به ویژگی های مواد مخصوص فله خاص، طراحی می شوند. به عنوان یک قاعده کلی ، بارگذاری 45 درصدی می تواند برای مواد فله سبک، با جریان آزاد و غیر ساینده استفاده شود. بارهای ناپایدار 15 و 30 درصدی معمولاً برای مواد فله ای متراکم، دانسیته و ساینده استفاده می شود. بطوریکه بارهای پیشنهادی تابعی از تراکم، ساییدگی و نرم بودن یک ماده فله، برای یک ظرفیت مشخص، اندازه و سرعت اسکرو کانوایر توسط درصد بارگذاری تعیین می شود. دستگاه اسکرو U شکل مناسب است برای انتقال انواع پودر با ویسکوزیته های مختلف.

بارگذاری 15 درصد

بارگذاری 30 درصد

بارگذاری 45 درصد

مراحل بارگذاري

معمولاً خوراک ورودی اسکروها  همیشه توسط دستگاه دیگری شارژ می شود، مانند:

 • نوار نقاله پیچ (اسکرو U شکل) Screw Conveyor
 • فیدر اسکرو Screw Feeder
 • نوار نقاله تسمه ای Belt Conveyor
 • Rotary Airlock
 • فیدر حجمی یا گرانشی Volumetric or Gravimetric Feeder

و به همین صورت، خروجی اسکروها، می تواند به عنوان ورودی دستگاه دیگری نظیر:

 • اسکرو کانوایر (اسکرو U شکل)
 • فیدرهای مارپیچ دار
 • میکسر و مخلوط کن
 • هاپر یا مخزن

مزایای استفاده از اسکرو کانوایرها

 • ایده آل برای انتقال مواد فله خشک تا نیمه مایع – جریان آزاد به کندی
 • مقرون به صرفه در مقایسه با سایر دستگاه های انتقال مانند پنوماتیک یا هوا- مکانیک
 • با استفاده از چندین نقطه ورودی و تخلیه ، مواد فله را به طور موثر در مکان های مختلف توزیع می کند
 • کاملاً برای محیط های گرد و غبار ، خورنده یا خطرناک محصور شده است
 • حداقل تعمیر و نگهداری

 

دستگاه اسکرو U شکل

دستگاه اسکرو U شکل يکي از انواع دستگاه هاي اسکرو کانوایري است که در صنعت مورد استفاده قرار مي گيرد و کاربرد بسيار گسترده اي دارد. از اسکرو کانوايرها در صنایع مختلف جهت انتقال کارآمد انواع مواد عمده استفاده می گردد. وظیفه اصلی یک دستگاه اسکرو U شکل نيز انتقال مواد فله ای از جايي به جاي دیگر مي باشد. اسکرو U شکل بسیار مقرون به صرفه بوده و برای کارکرد به حداقل تعمیر و نگهداری نیاز دارند.  اسکرو U شکل مدلي از اسکروهای افقی مي باشد. اسکروهاي افقي پرکاربردترین نوع اسکرو کانوایرها در صنايع مختلف مي باشند. اسکرو U شکل به شکل نوار نقاله های افقی مي باشد که در وسیعی از اندازه ها، طول ها ساخته مي شود و براي انتقال  مواد گوناگون از آن ها استفاده می شود. اسکرو U شکل قابلیت انتقال دادن مواد مرطوبي مانند ملات سیمانی ،خاک مرطوب يا گل و دیگر محصولات این چنینی را نيز دارا مي باشد.

يک اسکرو کانواير U شکليک اسکرو کانواير U شکل

 

بارگذاري در اسکرو U شکل

نوار نقاله های افقي در اسکرو‌U شکل، به شکل معمول برای انتقال مواد فله ای عمده ک.رد استفاده قرار مي گيرند براي طراحي اين نوار نقاله ها توجه به بارگذاری آن ها اهميت زيادي دارد. بارگذاري مي تواند به صورت 15 ، 30 یا 45 درصدي باشد که با توجه به ویژگی ها و نوع مواد منتقل شونده، انتخاب مي گردد. به طور کلي ، از بارگذاری 45 درصدی می توان برای مواد سبکي که جریان آزاد دارند و غیر ساینده هستند در طراحي اسکرو U شکل استفاده کرد. از بارهای ناپایدار 15 و 30 درصدی هم مي توان براي موادي که متراکم هستند و چگالي بالايي دارند و ساینده نيز هستند، استفاده کرد. در واقع بارهای پیشنهادی براي تعيين درصد بارگذاري در طراحي اسکرو U شکل تابعی از تراکم ، سایندگی و نرم بودن یک ماده و ظرفیت مشخصي از آن مي باشد و همچنين توجه به اندازه و سرعت مورد نياز اسکرو کانواير نيز اهميت زيادي در طراحي دارد.

به طور معمول ماده ورودی به اسکرو U شکل  بايد توسط دستگاه دیگری شارژ شود. نوار نقاله، فيدر اسکرو، نوار نقاله تسمه اي و فيدر حجمي يا گرانشي برخي از دستگاه هايي هستند که به وسيله آن ها مي توان اسکرو‌U شکل را شارژ کرد. به طور مشابه، خروجي اين دستگاه نيز مي تواند ورودي دستگاه هاي ديگري مانند فيدرهاي مارپيچ دار، ميکسر و مخلوط کن، هاپر يا مخزن باشد.

خرید سنگ شکن فکی

ويژگي هاي اين محصول

اسکرو U شکل مواد را حمل می کند و در حالی که از يک نوار مارپیچ برای انتقال مواد استفاده می کند، در یک یا چند قسمت ورودی تغذیه می شود. مواد ورودي با هر دور چرخش اين نوار به جلو حرکت می کنند. ظرفیت انتقال در  اسکرو U شکل تا 250 تن در ساعت مي رسد. نوار نقاله های اين دستگاه برای انتقال مواد نرم و چسبنده پر کاربرد مي باشند. مکانيزم این دستگاه به ظاهر ساده مي باشد، اما در واقعيت به یک طراحی بسیار دقیق نياز دارد تا با حداکثر راندمان خود کار کند.عملکرد درست دستگاه اسکرو و آسیب نرساندن به مصالح ورودي درطول روند انتقال آن ها از اهمیت بسیار زيادي برخوردار مي باشد.

اسکرو U شکل یکی از  ساده ترین روش ها براي حمل و انتقال مصالح گوناگون می باشد که ساختار آن شامل یک حلزونی چرخشي است که مي تواند همراه با شافت يا بدون آن باشد. اين حلزوني دوار توسط یاتاقان بندی مناسب در یک بدنه ثابت نصب می گردد. مواد در طي طول بدنه اسکرو با حرکت مارپيچي به سمت دریچه خروجی حرکت می کنند. ميزان  ورودی و خروجی مواد به اسکرو‌U شکل به وسيله دریچه ها و سرعت چرخشي آن تنظيم مي گردد.

بدنه اسکرو‌U شکل از جنس فولاد و یا در مواردی از فولاد استنلس استیل ساخته شده است. به طور معمول بدنه این نوع از اسکرو کانوايرها به اندازه 3 تا 5 میلی متر ضخامت دارند. نکته قابل توجه آن است که از اسکرو کانوايرهاي U شکل غالبا برای انتقال مواد در طول های کم استفاده می گردد و اين سيستم ها برای مسافت های زیاد کارايي لازم را ندارند.

اسکرو کاينوايراسکرو کاينواير

همچنين از اسکرو‌U شکل برای حمل و انتقال مواد شیمیایی در کارخانه هاي توليد مواد شيميايي، حمل و انتقال مواد پالایشگاهی در پالايشگاه ها و مواد پتروشیمی در پتروشيمي ها، جهت انتقال در صنایع مربوط به مس و صنایع مربوط به آلومینیوم استفاده مي گردد. اسکرو U شکل در صنايع تصفيه فاضلاب و براي انتقال و بالا بردن مواد به صورت توده اي نيز مورد استفاده قرار مي گيرد.

مزاياي استفاده از اين اسکرو کانواير

مزاياي استفاده از اين اسکرو کانواير

استفاده از اين نوع اسکرو کانواير يعني اسکرو U شکل در حالت افقی بیشتر مرسوم مي باشد اما استفاده از آن به صورت زاویه دار نیز ممکن مي باشد. عوامل متعددي از جمله دورگردش موتور گیربکس در دستگاه اسکرو کانواير و قطر لوله آن و همچنین گام پره های ماردون در سرعت انتقال مواد به سمت جلو موثر هستند و نقش مهمي ايفا مي کنند.

 

آسیاب چکشی

از ديگر مزاياي استفاده از اسکرو‌U شکل مي توان به مناسب بودن اين دستگاه براي انتقال مواد  خشک تا نيمه مايع نام برد. جريان در اين دستگاه به صورت آزاد و به کندي برقرار است. همچنين اسکرو U شکل به نسبت ساير دستگاه هاي انتقال مواد مانند پنوماتيک يا هوا مکانيک صرفه اقتصادي بيشتري داشته و بسيار مقرون به صرفه مي باشد. اين نوع از اسکرو کانوايرها با استفاده از چندین نقطه ورودی و تخلیه ، مواد وارد شده به خود را در مکان های مختلف پخش می کند. همين طور اين دستگاه کاملاً برای محیط های داراي گرد و غبار و يا خورنده  ايمن شده است و به همين سبب به حداقل تعمیرات و نگهداری نيازمند مي باشد.

اسکرو U شکل مي تواند به شکل اثرگذاري در برابر خروج گرد و غبار از داخل آن و يا  ورود انواع آلودگی یا رطوبت به داخل آن عایق شود. همين طور می شود با دوجداره کردن آن، از اين دستگاه به عنوان يک خشک کن یا يک خنک کننده مواد استفاده کرد. همچنين مي توان با پوشاندن ديواره هاي اين دستگاه یا از مواد یا پوشش های مقاوم در برابر سایش ، خوردگی و حرارت از آن محافظت بيشتري کرد.

اجزاي تشکيل دهندهاجزاي تشکيل دهنده

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *