الواتورهای زنجیری یا کاسه ای Chain bucket elevator

یکی از روش های معمول بالا بردن کاسه های الواتور اتصال آنها به یک زنجیر است. الواتور زنجیری از زنجیر چرخ برای حرکت و تثبیت زنجیره استفاده می کنند. به‌طور کلی از الوتورهای کاسه ای زنجیری جهت حمل و نقل با ظرفیت بالاتر و با دوام تر استفاده می شوند. بخصوص در صنایع سنگین نظیر صنعت سیمان، فولاد، معادن بزرگ، آسفالت و…. که در آنها رنج دانه بندی، متنوع و دارای پارمترهای متعددی نظیر سایش، گرما و … دارند، بهتر است.

 
روند طراحی الواتور زنجیری (بالابر) کاسه ای در شرکت تجهیز توسعه تارتن چگونه انجام می شود؟

فرآیند طراحی الواتور (بالابر) کاسه ای به طور معمول بترتیب در مراحل زیر اجرا می گردد :

  • جمع آوری اطلاعات فروشنده: اطلاعات مربوط به کاربرد آنها را از مشتری درخواست خواهد کرد. سئوالاتی که باید آماده پاسخ دادن آن‌ها باشید عبارتند از :

چه نوع ماده ای جابه‌جا می شود؟

خصوصیات و مشخصات ماده چیست؟ تراکم حجم ، وزن، دما و رطوبت مواد می تواند بر طراحی کلی تأثیر بگذارد. همچنین مهم است که مواد چسبناک، ساینده، جریان آزاد، سمی یا منفجره به اشتراک گذاشته شود، زیرا این امر نیز در طراحی نقش دارد. الواتور زنجیری کاسه دار مواد فله را به صورت عمودی انتقال می‌دهد.

خرید سنگ شکن فکی

مقدار ظرفیت مورد نظر چقدر است ؟

آیا الزامات نظارتی وجود دارد ؟

انتظار شما چگونه است ؟

در مورد تجهیزات موجود در بالادست و پایین دست خود چطور ؟

اگر الواتور زنجیری کاسه دار مواد فله را به صورت عمودی منتقل می کند شما باید در اطراف تجهیزات ثابت طراحی شود، با توجه به شرایط عملیاتی و محیطی، شرکت تجهیز توسعه تارتن می‌تواند بهترین پیکربندی را برای اتصال بخش های ورودی و تخلیه توصیه کند.

الواتور کاسه ای روی زمین

  • توصیه ها

هنگامی که آنها از برنامه و خط تولید شما اطلاعات کافی دریافت گردید، شرکت تجهیز توسعه تارتن توصیه هایی را برای یک مدل و اندازه الواتور زنجیری ارائه می دهد.

  • انتخاب مدل

با توجه به اطلاعات دریافتی و همفکری با شما، الواتور زنجیری را متناسب با طیف وسیعی از برنامه های شما اجزای مختلف مونتاژ کاسه که از مجموعه ای از تسمه و زنجیر ساخته شده اند، ارائه می گردد.

  • طرح نهایی

در نهایت ، با توجه به نیاز مشتری و ویژگی های اختیاری او فرآیند طراحی نهائی براساس انتخاب مدل تائید شده، صورت می پذیرد.

آسیاب چکشی

اجزای اصلی الواتورهای کاسه ای

اجزای الواتور زنجیری عمودی عمدتا از کاسه، تسمه کششی (یا زنجیره ای)، دستگاه محرک شده، پوشش دستگاه، درگاه تغذیه، درگاه تخلیه و غیره تشکیل شده است.

الواتور کاسه ای

دستگاه الواتور زنجيري

دستگاه الواتور زنجیری هم يکي از انواع الواتورهاي صنعتي مي باشد كه براي جابجايي مواد به طور عمودي در صنايع مختلف مورد استفاده قرار مي گيرد. الواتور زنجیری باکت دار موادي که به صورت عمودی فله اي هستند به طور عمودي جابجا می کند. براي مثال اين امكان وجود دارد که از اين الواتور زنجیری جهت جابجايي عمودي مواد و مصالحي هم چون  سيمان، زغال سنگ و يا براي انتقال مواد غذايي هم چون غلات از اين دستگاه استفاده گردد. باکت ها در اين بالابر صنعتي در فاصله هاي منظمي نصب مي گردند و زنجير به عنوان يک بند کششي در بين آن ها به صورت مداوم و تکرار شونده در حرکت مي باشد. حرکت اين زنجير در الواتور زنجیری باعث انتقال مواد درون محفظه ها به مکان مورد نظر مي گردد. الواتور هاي زنجيري داراي اثربخشي زياد جهت انتقال مواد در صنايع مي باشند و از نظر اقتصادي بسيار مقرون به صرفه مي باشد. از اين رو الواتور زنجیری در صنعت به شکل وسيعي مورد استفاده قرار مي گيرد.

عملکرد الواتور زنجیری

در طي فرآيند عملكردي الواتور زنجیری، زماني که زنجیر درگیر قسمت بالايي می گردد، باکت ها جمع می شوند. پس از جمع شدن باکت ها موادي که در حال انتقال بودند از درون محفظه ها تخليه مي شوند.تخلیه در اين الواتور صنعتي به وسيله نيروي گريز از مرکز اتفاق مي افتد و تداوم دارد.  در الواتور زنجیری قسمت پاييني هر باکت يا کاسه مانند يک راهنما براي کاسه بعدي به هنگام تخليه مي باشد. اين فرآيند براي کاهش دادن تعداد و اندازه تجهيزات و قسمت هاي مختلف اين بالابر طراحي شده است تا از هزينه هاي نصب و نگهداري آن بکاهد.

در راستاي کاستن از هزينه هاي عملياتي الواتورهاي زنجيري، توصيه مي شود که زنجير اين الواتورها با سرعت بيشتري به حرکت درآید. اين سرعت بهتر است بيش از 80 متر بر دقيقه باشد. اين موضوع همچنين سبب شده است تا از نيروي گريز از مرکز در اين نوع الواتور باکت دار براي تخليه مواد استفاده گردد. به طور معمول ظرفيت الواتور زنجيري براي انتقال مواد در حدود 300 تن در ساعت مي باشد.

خرید نوار نقاله

اجزای تشکیل دهنده

تعداد زنجيرها در يک الواتور زنجیری کاسه دار به بزرگي يا کوچکي آن الواتور بستگي دارد. اگر الواتور باکت دار بزرگ باشد، داراي دو زنجير مي باشد كه اين زنجيرها بر روي آن نصب شده اند. اما در صورتي كه اين بالابر کاسه اي صنعتي کوچک باشد، تنها داراي يک رشته زنجير مي باشد. البته لازم به ذکر است استفاده از دو رشته زنجير در الواتور کاسه دار از نظر طراحي مکانيکي کارکردي ايمن تر را براي دستگاه پيش بيني مي نمايد.

هر الواتور کاسه ای از تعداد مشخصی کاسه يا باکت تشکیل شده است. اين باکت ها در يک الواتور زنجیری توسط يک يا دو زنجير به یکدیگر متصل شده اند و هر يک از ان ها در بالا و پايين خود يک قرقره یا زنجیر چرخ را دارا مي باشد. هر يک از اين باکت ها درون یک محفظه قرار گرفته است و به اين ترتيب مواد را در درون خود تا هنگام تخليه آن ها نگهداري مي کند. شيوه بارگيري بدين صورت است که وقتي باکت از جلوي نقطه اي که به عنوان نقطه ورودي براي انتقال مواد مشخص شده است عبور کرد، مواد مورد انتقال به صورت فله اي درون هر کاسه بارگيري مي شوند.

ساختار زنجیریساختار زنجیری

زنجيرهاي هر کاسه در الواتور زنجیری بر اساس يک زنجيره نقاله بزرگ که داراي اتصالات بزرگي نيز مي باشد، برپا شده است. به طور معمول هر باکت در يک الواتور زنجیری به صورت مساوي در بين دو پيوند زنجيره قرار مي گيرد. ساختار مکانيکي هر الواتور زنجیری داراي ويژگي هاي منحصر به فردي مي باشد. اولين مورد از اين ويژگي ها مقاومت زياد پين ها و بوش هاي اين الواتورها در برابر سايش مي باشد. اين مقاومت سبب میشود که طول كششي زنجيره اي الواتور کاهش یابد. اهميت اين مساله در مقدار سيمان مصرفي در ساخت الواتور مي باشد. دومين ويژگي مقاومت بالاي اين الواتور در برابر خستگي مي باشد. افزايش مقاومت در برابر خستگي سبب مي شود دستگاه عمر طولاني تري داشته باشد. ويژگي سوم الواتورخاي زنجيري، سيستم اتصال و قطع بسيار آسان آن ها مي باشد. اهميت اين مساله به خاطر محدود بودن فضاي داخلي و استراکچر بدنه اين بالابر صنعتي مي باشد. اين امر موجب سهولت بيشتر در قطع و وصل زنجيرها مي باشد.

چرخ دنده ها در الواتورهاي كاسه اي به خصوص الواتور زنجیری اهميت بسياري دارند. به طور معمول در الواتور هايي که باکت ها داراي سرعت کمتری هستند، از چرخ دنده هايي که 12 دندانه دارند استفاده مي شود. در اين الواتورها معمولا سرعت زنجيره کمتر از 45 متر بر دقيقه مي باشد. در الواتور هايي که کاسه ها سرعت زياد و بيشتري دارند، معمولا نياز به استفاده از چرخ دنده هايي با 24 دندانه مي باشد. همچنين براي محافظت بيشتر لازم است که يک قلاب بر روي سطح زمين قرار بگيرد.

الواتور تسمه ایالواتور زنجیری

ویژگی ها

اگر مقدار موادي که توسط الواتور زنجیری براي انتقال بارگيري مي شوند بيش از مقدار مجاز باشد،  ممکن است اين مقدار در زير محفظه جمع گردد و خود مي تواند باعث آسيب به دستگاه و ايجاد سايش به شکل سريع باشد. نکته مهم ديگر آن است که دقت شود زنجيرها لکه دار نشوند و روي آن ها پوشیده نشود چون باعث ميشود که به درستي عملکرد خود را انجام ندهند و به طور کامل درگیر نشوند.

انتخاب زنجير درست و مناسب براي الواتور زنجیری اهميت زيادي دارد. در صورتي كه اين زنجير خراب شود يا پاره شود، برداشتن اين قطعه از زنجير شکسته شده از قسمت پاييني دستگاه بسيار سخت و زمان گير مي باشد. نصب مجدد زنجيره نيز بسيار دشوار مي باشد. از اين رو توصيه مي شود جهت اطمينان كيفيت زنجير و مقدار دوام آن، زنجير از  توليد کنندگان شناخته شده و با سابقه در اين امر تهيه گردد. همچنين براي اتصال و قطع زنجيرها بايد حتما از ابزار مناسب براي آن ها استفاده کرد تا دچار آسيب نگردند.

براي افزايش طول عمر زنجيرها در الواتور زنجیری بايد از سنگ زدن پين ها، از افزايش دادن سايز سوراخ هاي صفحات جانبي و گرم کردن اين صفحات در روند مونتاژ زنجيرها جلوگيري شود. اين اقدامات ممکن است باعث آسان تر شدن جمع آوري اتصالات گردد اما ممکن است قدرت زنجيره را کاهش داده و باعث شکست اين زنجير گردد.

 

 

قیمت و خرید انواع الواتور زنجیری

در صورت نیاز میتونید همین حالا الواتور زنجیری مد نظر خود را از تارتن خریداری بفرمایید.

استعلام قیمت: 02188804017 – 09102828561

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *