دستگاه-بلت-فیدر-چیست؟

بلت فیدر Belt Feeders

بلت فیدر ها در اصل نوار نقاله های تسمه ای کوتاهی هستند که برای کار با مواد کاملاً سبک ، ظریف ، ساینده و با جریان آزاد استفاده می شوند. میزان را می توان با یک دریچه قابل تنظیم و / یا با تغییر سرعت تسمه کنترل کرد. این واحدها به طور معمول در زیر تاسیسات ذخیره سازی مانند سیلوها ، قیف های موج دار ، قیف های بارگذاری و غیره قرار می گیرند و ممکن است به صورت افقی یا شیب دار برای ذخیره فضای سر کار کنند. عرض تسمه بر اساس اندازه مواد و تناژ مورد نیاز تنظیم می شود.

قسمت ورودی کاملاً لبه دار و  بسته شده تا از ریختن مواد جلوگیری شود. ظرفیت های اندازه گیری تا 500 متر مکعب در ساعت را می توان به راحتی با بلت فیدر های کنترل کرد. جریان آزاد به سمت مواد چسبنده به راحتی اندازه گیری می شود. همچنین ، مواد با اندازه ذرات بزرگ و متنوع را می توان با دقت اندازه گیری کرد.

بیشتر بخوانید

بلت فیدر ها در بسیاری از صنایع از جمله صنایع دانه بندی ، سیمان ، شیمیایی ، معدن ، ذغال سنگ و تصفیه فاضلاب برای اندازه گیری مواد فله ای مورد استفاده قرار می گیرند.

شرکت تجهیز توسعه تارتن ، هر بلت فیدری (Belt Feeders) را مطابق با نیازهای خاص مشتری و مطابق با استانداردهای صنعت طراحی و تولید می کند.

از مزایایی بلت فیدر های شرکت تجهیز توسعه تارتن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود :

  • بازدهی بالا
  • عمر عملیاتی طولانی تر
  • نصب آسان با تنظیم دستی

بلت فیدر

دستگاه بلت فیدر چیست؟

دستگاه های بلت فیدر در واقع نوعی از دستگاه های نوار نقاله صنعتی می باشند که دارای نوارهای تسمه ای کوتاهی بوده و برای انتقال و جابجایی مواد و مصالح سبک، ظریف ساینده که دارای جریان آزادی نیز می باشند، کارایی دارند. همچنین از این فیدرها جهت اندازه گیری و وزن کشی مواد نیز استفاده می گردد. در دستگاه های بلت فیدر مقدار و میزان انتقال بار و مواد را می توان به وسیله یک دریچه قابل تنظیم و یا به وسیله تغییر دادن سرعت نوار تسمه ای کنترل نمود. از دستگاه های بلت فیدر اغلب و معمولا در پایین تجهیزاتی که برای ذخیره کردن مورد استفاده قرار می گیرند، مثل سیلوها و قیف های موج دار و یا حتی قیف های بارگذاری، استفاده می گردد. این قسمت های ذخیره سازی می توانند به صورت افقی یا شیب دار باشند و این موضوع به میزان فضای لازم برای ذخیره سازی آنان وابسته می باشد. در یک دستگاه بلت فیدر عرض نوار تسمه ای را بر اساس اندازه موادی که قرار است به وسیله آن منتقل شوند و تناژ مورد نیاز آن ها بستگی دارد و تنظیم می گردد.

دستگاه-بلت-فیدر-چیست؟

عملکرد دستگاه بلت فیدر

قسمت ورودی در دستگاه بلت فیدر را کاملا لبه دار و به صورت بسته می سازند تا از ریخته شدن احتمالی مواد در حین جابجایی جلوگیری نماید. ظرفیت قابل کنترل برای اندازه گیری توسط دستگاه بلت فیدر را تا 500 متر مکعب بر ساعت تخمین زده اند. همچنین جریانی که به طرف مواد چسبنده به صورت آزادانه اتفاق می افتد را می توان به وسیله این دستگاه اندازه گیری نمود. دستگاه بلت فیدر همین طور برای اندازه گیری موادی که دارای اندازه های بزرگ و متنوعی هستند نیز مناسب است.

از دستگاه های بلت فیدر در صنایع گوناگونی، نظیر صنایع مربوط به سنگ شکنی و دانه بندی، صنایع تولید سیمان و معادنی همچون معادن ذغال سنگ می توان بهره برد. همچنین این نوع دستگاه نقاله در بسیاری از کارخانه های وابسته به صنایع شیمیایی و همین طور جهت تصفیه فاضلاب ها و برای اندازه گیری مواد توده ای مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید

این دستگاه های نقاله صنعتی یا همان بلت فیدرها را می توان بر اساس درخواست مشتری و بر حسب نیازهای مصرف کنندگان و محل مورد استفاده از آنها، طراحی کرد و سپس ساخت. دستگاه بلت فیدر از توانایی بالایی برای کار با خروجی های سنگین برخوردار  می باشد. توان تحمل این ابزار صنعتی 1500 تن می باشد و توان تغذیه کنندگی آن می تواند تا 30 تن افزایش یابد. در ساخت دستگاه بلت فیدر موتور می تواند در طرف چپ و راست دستگاه نصب گردد و قسمت های چرخان و گردان این دستگاه نیز به صورت اتوماتیک می باشند. همچنین برای کاهش ریسک به وجود آمدن اصطکاک در این حرکات چرخشی و گردشی و صفر کردن این اصطکاک، دستگاه به صورت مداوم روغن کاری می گردد.

دستگاه بلت فیدر مجهز به سنسورهایی می باشد که به منظور کنترل لیز خوردن و حرکت مواد تعبیه شده اند. وجود این حسگرها در دستگاه سبب شده است که این ابزار به راحتی هدایت گردد و کار کردن با آن بسیار ساده باشد و به آسانی انجام پذیرد. غیر از این موارد یک گرداننده نیز برای تخلیه کاربردی این دستگاه درون آن قرار گرفته است و باعث می شود که این دستگاه برای وزن کشی مواد گوناگون در عملیات های مختلف انواع صنایع انتخابی مناسب و دقیق باشد. برای ایفای نقش و کارکرد دستگاه بلت فیدر در عملیات های گوناگون صنعتی، می توان از کالیبراسیون اتوماتیک استفاده نمود و همچنین با سفارشی تولید کردن این دستگاه می توان کارایی آن را تا حد بسیار بالایی افزایش داد.

بیشتر بخوانید

 از کاربردهای دستگاه بلت فیدر می توان به قابلیت تغذیه سایر تجهیزات برای ترکیب کردن این مواد و یا اضافه نمودن برخی مواد افزودنی دیگر نام برد. همچنین از این دستگاه در شارژ بچ ها استفاده زیادی می گردد. از بلت فیدرها همین طور در بارگیری واگن ها و یا بارکش ها استفاده می گردد و می توانند به عنوان نوعی سیستم کنترلی در میکسرها، سنگ شکن ها و یا آسیاب ها کارایی مطلوبی داشته باشند.

مزایا و ویژگی ها دستگاه های بلت فیدر

دستگاه های بلت فیدر همچون بسیاری دیگر از تجهیزات انتقال صنعتی دارای مزایای بسیاری می باشند. از جمله این مزایا می توان به راندمان بالا و کارایی خوب این دستگاه اشاره کرد. این دستگاه انتقال صنعتی همچنین دارای عمر عملیاتی طولانی تری نسبت به سایر دستگاه های انتقال مشابه به خود می باشد. همچنین به دلیل ویژگی نصب راحت و آسان و امکان تنظیم به صورت دستی، کار را برای مصرف کننده بسیار راحت می کنند.

از ویژگی ها و مزایای منحصر به فرد دستگاه بلت فیدر این است که می تواند تا دمای 170 درجه سانتی گراد مواد را تحمل کند. همچنین این دستگاه و ابزار برای وزن کشی مواد پودری شکل با استفاده از مکانیزم و صفحات ویژه این دستگاه ممکن می باشد.

بیشتر بخوانید

از مهم ترین مزایای دستگاه های بلت فیدر قابلیت و توانایی مناسب آن ها برای وزن کشی از مواد با دانه بندی ها، شکل ها و وزن های گوناگون است. همچنین ویژگی دیگری که موجب منحصر به فرد شدن این دستگاه می شود توانایی آن برای وزن کشی و اندازه گیری مواد میکرونیزه می باشد. این دستگاه صنعتی دارای دقت و هوشمندی بالایی برای تغذیه کردن سایر تجهیزات با ظرفیت ها و اندازه های مختلف عملیاتی می باشد و با ضریب بالایی می توان به آن اعتماد کرد. همینطور برای راحتی استفاده کاربر از این دستگاه امکان کالیبراسیون کردن آن به صورت آنلاین نیز فراهم می باشد. دستگاه بلت فیدر نیز همانند بسیاری دیگر از دستگاه های صنعتی می تواند بر حسب نیاز مصرف کننده طراحی و ساخته شود. یعنی می توان بر اساس نوع، هاپر دستگاه و ابعاد فیدر آن اقدام به طراحی دستگاهی سفارشی کرد. این امر از آن جا اهمیت می یابد که هر مصرف کننده تجارب منحصر به فردی از فعالیت خود در حوزه جابجایی و انتقال مواد خصوصا مواد حجیم را دارا می باشد. از این رو طراحی و ساخت دستگاهی که بر پایه این تجارب و نیازهای مخصوص استوار باشد، باعث کارایی بیشتر و راحتی در استفاده از آن خواهد شد. همچنین طراحی این دستگاه به گونه ای صورت می پذیرد که در کنار سایر تجهیزات صنعتی و نوار نقاله ها قابل استفاده باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *