سنگ شکن ژیراتوری (Gyeatory Crushers)

نخستین نوع سنگ شکن ژيراتوري یا سنگ شکن سوپریور در سال 1878 ساخته شده است. از این سنگ شکن به عنوان سنگ شکن اولیه در تاسیسات بزرگ و در مواردی استفاده میشود که ظرفیت و احتمالا نسبت خرد کردنی بیش از سنگ شکن های فکی مدنظر باشد.

سنگ شکن ژيراتوري از یک بدنه ثابت مخروطی شکل و یک هسته میانی که حرکتی ژیراتوری ( حرکتی دورانی در حول محوری که خود جا به جا میشوند) دارد ، تشکیل شده است. زاویه بین بدنه ثابت و هسته متحرک 22 تا 30 درجه است. مواد موردنظر در فاصه بین بدنه ثابت و هسته متحرک خورد میشوند در مدت زمانی که در یک بخش از فضای داخل سنگ شکن هسته متحرک در حال نزدیک شدن به بدنه است،

مواد در آن بخش خرد میشوند و در همین مدت زمان در قسمت مقابل فاصله بین دهانه ثابت و هسته متحرک در حال زیاد شدن است و مواد در آن قسمت به تدریج به قسمت های پایین تر حرکت کرده ، فضای موجود را پر میکنند. بدین ترتیب عمل سنگ شکنی بطور دائم انجام میشود و نیروی لازم برای آن یکنواخت است در این نوع سنگ شکن ، بر خلاف سنگ شکن فکی ، احتیاج به تغذیه کننده (feeder) نیست و میتوان آنرا مستقیما توسط کامیون های بزرگ معدنی از چند جهت تغذیه کرد. مواد در داخل سنگ شکن بطور یکنواخت توزیع و خرد میشوند.

سنگ شکن ژيراتوري در سه نوع ساخته شده اند:

سنگ شکن ژيراتوريسنگ شکن ژیراتوری با محورمتکی (Supported Spindle Gyratory Crusher)

این نوع سنگ شکن که رایج ترین سنگ شکن ژيراتوري است از نوع « با محور کوتاه » است این محور توسط یک پیستون هیدرولیکی نگهداری میشود.

سنگ شکن ژیراتوری بامحور معلق(Suspended Spindle Gyratory Crusher)

سنگ شکن ژيراتوري در انواع « بامحور کوتاه » و « بامحور بلند » ساخته شده است. نوع با محور کوتاه، در نسبتا جدیدی از این سنگ شکن است.

ژيراتوري سنگ شکنسنگ شکن ژیراتوری بامحور ثابت (Fixed Spindle Gyratory Crusher)

در سنگ شکن ژيراتوري ، محور از بالا و پایین ثابت شده است. حر کت خروج از مرکز نسبتا طویل است و عملا در تمام طول محور گسترش دارد. این حرکت در قسمت فوقانی سنگ شکن عمدتا افقی است. مشکلات فنی باعث محدودیت در ساخت انواع بزرگ آن شده است.

،،
سنگ شکن معدن دستگاهی است که برای کاهش اندازه سنگ های بزرگ به سنگ های کوچکتر ، شن ، ماسه یا گرد و پودر سنگ طراحی و استفاده می شود.

سنگ شکن های ژیراتوری

در سنگ شکن ژيراتوري ، ابعاد بار ورودی حداکثر 80 تا 85 % دهانه ورودی است. نسبت خرد کردن (بر مبنای 80%عبور کرده) در این نوع سنگ شکن 3/3 تا 1/9 و یا بطور متوسط 2/6 است. در عمل این نسبت محدود به 4 الی 5 است. اندازه گلوگاه سنگ شکن های ژیراتوری را با بالا و پایین بردن هسته متحرک میتوان تغییر داد. ابعاد محصول خورد شده بستگی به گلوگاه سنگ شکن دارد و حدود 85% آن دارای ابعادی کوچکتر از گلوگاه در حالت باز است.

ژيراتوريمشخصات کامل تولیدات شرکت تجهیز توسعه تارتن در زمینه انواع سنگ شکن های مخروطی و سنگ شکن ژيراتوري به ترتیب در جدول زیر نشان داده شده اند.

مشخصات انواع سنگ شکن ژيراتوري (سوپریور)

ردیف مدل (cm) حداکثر ابعاد ورودی (mm) ابعاد مصالح خروجی (mm) ظرفیت تولید(t/h) قدرت موتور (kw) وزن دستگاه (ton)
1 36*9 سوپریور (ژیراتوری) 150*150*150 0-50 220 90 12
2 36*11 سوپریور (ژیراتوری) 180*180*180 0-70 240 90 13
3 36*13 سوپریور (ژیراتوری) 200*200*200 0-80 260 100-125 14

دستگاه سنگ شکن ژيراتوري

يکي ديگر از انواع سنگ شكن هاي مخروطي، سنگ شکن ژيراتوري مي باشد. سنگ شکن ژيراتوري از نظر عملکرد مشابه سنگ شکن مخروطي مي باشد، يعني دارای شیب کم در محل خرد کردن مواد مي باشد و بیشتر حالت موازي دارد. هم چنين سنگ شکن ژيراتوري در عملکرد با سنگ شکن فکي نياز تشابهاتي دارد و از يک سطح مقعر و يک سر مخروطي تشکيل شده است. سنگ شکن ژيراتوري به دليل دهانه بزرگي که دارد در مرحله اول سنگ شکني و به عنوان يک سنگ شکن اوليه، مورد استفاده قرار مي گيرد. بيشترين كاربرد براي استفاده از سنگ شکن ژيراتوري در کارخانه هاي بزرگ که نياز و ظرفيت بالايي براي خرد کردن مواد وجود دارد، مي باشد.

سيستم سنگ شکن ژيراتوري

 سنگ شكن ژيراتوري چيست؟

سنگ شکن ژيراتوري قابليت استفاده به عنوان سنگ شکن نوع اول و يا سنگ شکن ثانويه در معادن را دارا مي باشد. اين سنگ شکن هم چنين داراي قابلیت بسیار بالايي در خرد کردن مواد و سنگ های سخت مي باشد. در کنار ويژگي هاي متعدد سنگ شکن ژيراتوري، اين سنگ شکن برای تولید شن و ماسه در ابعاد نياز نيز بسيار سودمند است. اين سنگ شکن داراي ظرفيت توليد بسيار بالايي مي باشد که به واسطه داشتن دهانه اي بزرگ براي ورود مواد و بار ورودي به اين قابليت دست يافته است. سنگ شکن‌ژيراتوري علي رغم كاربرد هاي بسيار زيادي که در صنعت و خصوصا جهت خرد کردن مواد سخت در معادن و کارخانه ها دارد، بسيار وزن کمی دارد و اين وزن کم موجب آسان شدن حمل و نقل دستگاه و نصب آن گرديده است.

از ديگر ويژگي هاي سنگ شكن هاي ژيراتوري که موجب افزايش كارايي و محبوبيت اين سنگ شکن ها در مقايسه با سنگ شكن هاي فكي در بين مصرف کنندگان گرديده است، توسعه مداوم و قابل توجه اين نوع از سنگ شکن ها مي باشد. يکي ديگر از ويژگي هاي سنگ شكن‌ژيراتوري در مقايسه با سنگ شکن فکي اين است که بر خلاف سنگ شكن هاي فكي که به صورت نيمه وقت كار مي كنند، اين سنگ شکن ها به صورت تمام وقت فعاليت دارند. هم چنين در شرايط مشابه مي توانند تا دو برابر سنگ شكن هاي فكي ظرفيت توليد داشته باشند، اگرچه نيروي مصرفي كمتري دارند. نسبت خرد کردن مواد هم در سنگ شکن ژيراتوري دو برابر سنگ شکن فکي است ولي نسبت به محصول توليد شده در شرايط مشابه، وزن محصول توليد شده در مدل فکي بيشتر است.

نمونه اي از سنگ شکن ژيراتوري در صنعتنمونه اي از سنگ شکن ژيراتوري در صنعت

عملکرد سنگ شکن ژيراتوري

این سنگ شكن هاي مخروطي از دو مخروط ناقص عمودی که یکی از آن ها در داخل دیگری قرار گرفته است، تشکيل شده اند. در سنگ شکن‌ژيراتوري راس قشر خارجی اين مخروط هاي ناقص به طرف پایین و راس قسمت داخلی به طرف بالا مي باشد. هم چنين پوشش خارجی ثابت مانده و پوشش داخلی مخروط یک حرکت دورانی در داخل آن انجام می دهد. محور مرکزی در سنگ شکن ژيراتوري حرکت دورانی کامل ندارد، بلکه به صورت خارج از مرکز به محور اين سنگ شکن متصل می شود و نتیجه آن است که محور مرکزی علاوه بر حرکت دورانی خود که انجام مي دهد، دارای یک حرکت ژیراسیونی هم می باشد. مخروط داخلی دارای حرکت دایره ای به مقدار کم مي باشد، اما نمی چرخد. حرکت توسط یک نيروي گريز از مرکز ایجاد می شود. مانند برخي ديگر از سنگ شکن ها، مواد بین دو سطح که به تدریج خرد می شوند، به سمت پایین حرکت می کنند تا جایی که به اندازه کافی کوچک شوند و بتوانند از طریق شکاف بین دو سطح خارج شوند.

دستگاه سنگ شکن مخروطي به عنوان یکی از انواع اصلی سنگ شکن های نوع اول در معادن یا کارخانه های فرآوری سنگ معدن مورد استفاده قرار مي گيرد. سنگ شکن های مخروطی از نظر اندازه و ابعاد، یا با قطر گپ و منتل و یا با اندازه دهانه ورودي که چقدر بزرگ است تعیین می شوند. از سنگ شکن های ژیراتوری می توان برای خرد کردن در مراحل اولیه یا ثانویه استفاده کرد. این عمل خرد کردن در داخل سنگ شکن ژيراتوري به علت بسته شدن شکاف بین خط منتل که متحرک مي باشد و  بر روی دوک عمودی مرکزی نصب شده است، با آسترهای مقعري که ثابت هستند و بر روی قاب اصلی سنگ شکن نصب شده اند ایجاد می شود. این شکاف توسط یک نيروي گريز از مرکز در قسمت دوک ژيراتور باعث باز و بسته شدن آن می شود و سپس باعث اسپری شدن اسپیندل عمودی مرکزی می شود. اسپیندل عمودی آزاد است تا به دور محور خودش بچرخد. در يک مدل سنگ شكن ژيراتوري اسپیندل معلق با شافت کوتاه است، به این معنی که شافت اصلی از بالا معلق است و مرکز گریز از مرکز بر روی دنده نصب شده است. در واقع طرح شافت کوتاه جایگزین طرح شافت بلند شده است که در آن مرکز آن زیر دنده نصب شده است.

نمايي از سنگ شکن ژيراتورينمايي از سنگ شکن ژيراتوري

ويژگي هاي سنگ شكن مخروطي

از سنگ شکن ژيراتوري براي توليد ظرفيت هاي زياد مثلا بيش از 1500 تن در ساعت و با ابعاد نسبتا درشت يعني بيش 600 ميلي متر مناسب مي باشد. تفاوت عمده سنگ شکن‌ژيراتوري با ساير سنگ شكن هاي مخروطي ديگر در پوسته بالایی دستگاه يا To  shell آن ها مي باشد. در سنگ شکن‌ژيراتوري اين قسمت از دستگاه به طور کامل متفاوت بوده و داراي ارتفاع بيشتري است که باعث میشود که دهانه ورودي سنگ شکن بزرگتر شده و علاوه بر ورود سنگ هاي بزرگتر و بار ورودي بزرگ تر، ظرفيت توليد سنگریزه و ماسه نيز افزايش مي يابد.

در سنگ شکن ژيراتوري با تغيير سايز اکسنتريک دستگاه يا ميزان لنگي آن مي توان سرعت عبور و اندازه بار خروجي و مواد توليده شده را تغيير داد. براي محافظت از دستگاه سنگ شکن،کليه قطعات اصلي دستگاه که با بار و تکه هاي در تماس مستقيم هستند از فولاد منگنزي موليبدن دار ساخته مي شوند. اين ماده مقاومت بسيار بالايي در برابر سایش دارد و با استفاده از آن می توان عمر دستگاه سنگ شکن‌ژيراتوري را افزايش داد.

اين نوع سنگ شکن که به همراه تانک روغن هيدروليک و خنک کننده خود بايد قرار بگيرد، بر روي يک شاسي که متعلق به خودش است نصب مي شود.

همچنين تابلوي برق دستگاه سنگ شکن ژيراتوري نيز توانايي تبديل به حالت تمام اتوماتيک يا دستي را دارا مي باشد و از طريق اين تابلو مي توان کارکرد دستگاه را کنترل نمود.

ويژگي هاي سنگ شکن ژيراتوريويژگي هاي سنگ شکن ژيراتوري

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید