سرند-ویبره-ای---ارتعاشی

سرند ارتعاشی ( Vibrating Screen) سرند ویبره ای

سرند ارتعاشی دارای حرکتی عمدتاً در جهت قائم هستند. ارتعاش مورد نیاز به طریقه مکانیکی یا الکترو مغناطیسی ایجاد می شود. نوع حرکت در قسمت های مختلف سطح سرند متفاوت است.

سرندارتعاشی

این حرکت در ابتدای سرند بیضی شکل است. این بیضی به طرف جلو مایل شده است و در نتیجه باعث انتقال سریع بخش باقیمانده برروی سرند، شامل ذرات دانه درشت و ذرات با ابعاد نزدیک به چشمه های سرند، به قسمت های دیگر سرند می شود. در بخش مرکزی سرند حرکت سطح آن دایره شکل است. لذا در این بخش سرعت حرکت ذرات بر روی سرند کاهش می یابد و ذرات دانه ریز باقیمانده برروی سرند، فرصت عبور از چشمه های سرند را خواهند داشت.

دستگاه سرند

سرانجام در انتهای سرند حرکت آن مجدداً بیضی شکل است ولی تمایل آن به سمت عقب است. این حرکت نقش یک نیروی باز دارنده را در مقابل حرکت رو به جلوی ذرات برروی سطح سرند ایفا می کنند. در نتیجه ذرات با ابعاد نزدیک به چشمه های سرند در این بخش فرصت بیشتری برای عبور از سرند را خواهند داشت.در سرند لرزشی معمولا یک جفت جرم خارج از مرکز که بر روی شفت چرخانی نصب شده اند باعث حرکت دورانی می گردند.

سرند ویبره ای

مکانیزم ارتعاش برای صفحه افقی صفحه عقب و جلو است در حالی که صفحه لرزش تمایل دایره ای دارد. روش‌های مختلفی برای تولید خود لرزش وجود دارد. در صفحه افقی از یک سیستم تعادل دوگانه استفاده شده است. دامنه حرکت سرند ارتعاشی با تغییر میزان جرم قابل تنظیم است.

 

سرند ویبره ای

ویبره ایدلیل لرزش این صفحات اطمینان از برخورد سنگ معدن با توری سرند است. با ارتعاش صفحه سرند ارتعاشی ، سنگ از بالای آن بر می گردد. این بدان معناست که تا زمانی که سنگ طول توری را پیموده است، این فرصت را خواهد داشت که فقط در زاویه مناسب به شبکه توری ضربه بزند تا بتواند از آن عبور کند. اگر سنگ به اندازه کافی کوچک باشد، از مدار خارج می شود. البته سنگ بزرگ در این مرحله به مرحله بعدی منتقل خواهد شد.

 

سرند ویبره ایسرند ارتعاشی دارای بیشترین کاربرد در کارخانه های کانه آرائی هستند. و برای طبقه بندی مواد در حد 250 میلیمتر تا 250 میکرون مورد استفاده قرار می گیرند. کاربرد عمده آن‌ها درمسیرهای سنگ شکنی است و معمولاً برای طبقه بندی مواد بین 250 تا 5 میلیمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

 

سرند-چیست-؟

ویبره ای سرندتوری سرند ارتعاشی معمولاً از نوع سرند های بافته شده است. در صورت لزوم می توان از انواع چند طبقه این نوع سرند استفاده کرد. گاهی برای جلوگیری از فرسایش شدید توری سرند لرزشی که عمدتاً ناشی از سقوط و حرکت قطعات درشت ماده معدنی برروی سرند است، در بالای سرند مورد نظر برای طبقه بندی آن ماده، توری سرند دیگری با چشمه های بزرگتر نصب می شود که نقش آن تنها برای جلوگیری از برخورد قطعات درشت به توری سرند مورد نظر است. بدین ترتیب طول عمر توری سرند به طور قابل ملاحظه ای افزایش پیدا می یابد.

رایج ترین نوع ایجاد ارتعاش در سرند ویبره ای، برای مواد دانه درشت، روش مکانیکی است. برای سرند هایی که دهانه آن‌ها بزرگتر از 40 میلیمتر است، حرکت خروج از مرکز مناسب تر است. بدین منظور سرند برروی پایه های قابل ارتجاعی نصب شده است و حرکت خروج از مرکز توسط یک محور به سطح سرند منتقل می شود.

خرید نوار نقاله

برای طبقه بندی مواد در ابعاد کوچکتر، حرکت سرند ارتعاشی توسط فلکه های نامتعادلی که برروی آن نصب شده اند، تامین می شود. حرکت ارتعاشی را می توان با نصب تعدادی وزنه های نامتعادل برروی محور الکتروموتوری که برروی سرند ها نصب شده است، یا نصب یک چرخ طیار نامتعادل برروی آن تامین کرد. دامنه ارتعاش این نوع سرند با افزایش یا کاهش وزنه های نصب شده برروی محور، یا چرخ طیار قابل تنظیم است.

وزن متعادل به طور متناوب بسته به جایی که در هر چرخش قرار می گیرند ، جهت ارتعاش را ارتقا داده و عقب می اندازد.

 

ارتعاشیدر سرند ارتعاشی شیب دار از محور گریز از مرکز استفاده می شود. استفاده از این روش تولید ارتعاش نسبت به روش چرخ دنده نامتعادل که برای اولین بار ذکر شد یک مزیت دارد. ارتعاش چرخ فلک نامتعادل بسیار شدید است. این امر باعث خرابی مکانیکی و آسیب ساختاری می شود.با استفاده از این سیستم تا حد زیادی این مشکل را کاهش می دهد.

 

ارتعاش سرندشرکت تجهیز توسعه تارتن انواع سرند ارتعاشی را در دو مدل و طرح گریس خور و طرح واسکازینی به مشتریان عرضه می نمائید، بطوریکه طرح واسکازینی هرچند که قیمت تمام شده آن بالاتر است ولی هزینه های سرویس و نگهداری آن‌ها به‌مراتب پایین تر از سرند های طرح گریس خور می باشد. در ضمن در شرایط یکسان بدلیل همین مزیت طول عمر قطعات طرح واسکازینی بیشتر از طرح گریس خور می باشد.

اسکرو یو شکلشرکت تجهیز توسعه تارتن با توجه به نیاز مشتریان، قادر به ساخت انواع سرند ارتعاشی می باشد، بطوریکه مشخصات فنی سرندهایی که بیشترین کاربرد را در معادن و صنایع معدنی دارند در جدول زیر ذکر شده است :

مشخصات فنی انواع سرند ارتعاشی
ردیفنوع سرندابعاد تعداد طبقهقدرت موتور (kw)
1سرند ویبره ای 4000*15001 & 210
2سرند ویبره ای  5000*15001 & 210
3سرند ویبره ای  6000*2000 2 & 3 & 415-18.5
4سرند ویبره ای6000*15001 & 2 & 3“10-15

دستگاه سرند ویبره ای

دستگاه سرند ارتعاشی یا سرند ویبره ای نوع دیگری از دستگاه های سرند می باشد که جهت تفکیک و جداسازی مواد و سنگ ها از یکدیگر کاربرد دارد. دستگاه سرند لرزشی متراکم تر و کاراتر از سایر انواع دستگاه های سرند به شمار می آید. دستگاه سرند ویبره ای به طور معمول از سری قاب های فولادی که به صورت افقی قرار گرفته اند، تشکیل شده است. این قاب ها در سرند ویبره ای صفحات این دستگاه را نگهداری می کنند و  همچنین توسط وزنه های غیر متعادل که نیروی محرکه خارج از مرکز تولید می کنند، به ارتعاش و لرزش  در می آیند. این ارتعاش در داخل دستگاه سرند ارتعاشی باعث به وجود آمدن حرکت افقی و عمودی در ذرات سنگ و مواد داخل سرند می گردد.

دستگاه سرند ویبره ای به گونه ای ساخته شده است که بتواند حرکت لرزشی منظمی را در کلیه سطوح توری این دستگاه ایجاد کند. نکته حائز اهمیت آن است که این ارتعاش و لرزش ایجاد شده بر روی سطح توری ها به شاسی و پایه سرند منتقل نمی شود. نوع حرکت در سرندهای ویبره ای به طور قائم و عمودی می باشد. این ارتعاش مورد نیاز در سطح دستگاه سرند را به شکل مکانیکی و یا به صورت الکترو مغناطیسی به وجود می آورند.

سرند ویبره ایسرند ویبره ای

عملکرد سرند ویبره ای

برای آن که بتوان استفاده بهینه ای از سطح مفید توری کرد،  معمولا دستگاه های سرند را در طول ها و عرض ها و طبقات گوناگونی می سازند و این گونه این دستگاه ها توانایی دانه بندی مصالح و غربالگری را در ظرفیت های متفاوتی که بر حسب تن در ساعت محاسبه می گردد، پیدا می کنند. توری های دستگاه های سرند و به خصوص سرند ارتعاشی دارای انواع گوناگونی می باشند. به عنوان مثال می توان به توری های سرند آهنی و یا توری های سرند فولادی اشاره کرد. همچنین نوع دیگری از توری، توری سرند ضخیم می باشد که در ابعاد گوناگونی تولید می شوند.

آسیاب چکشی

بیشترین کاربرد دستگاه های سرند ویبره ای در کارخانه ها و گارگاه های کانی آرایی می باشد. در این کارخانه ها برای دسته بندی مواد معدنی و سنگی که ابعادی در بازه 250 میکرون تا 250 میلی متر دارند، از دستگاه سرند ویبره ای استفاده می شود. در برخی از راه های سنگ شکنی سرند ارتعاشی را با سرند گریزلی جایگزین می کنند و صورت این کار می بایست سطح سرند را از نوع سرند میله ای انتخاب نمایند. در یک دستگاه سرند ویبره ای بدنه اصلی آن در واقع  مجموعه ای از فولادهای با استحکام بالا می باشد که به هم جوش خورده اند. این بدنه های فولادی بستر مناسب و محکمی را به منظور قرار دادن توری ها بر رویشان فراهم می آورند. بدنه این نوع سرند بر روی یک شاسی که آن هم از جنس فولاد ساخته شده است و پایه هایی به صورت دوبل دارد، نصب می گردد. همچنین که محل هایی که قرار است مصالح و ترکیبات نهایی از آن ها خارج شوند و یا اصطلاحا شوت های خروجی نیز به این شاسی متصل شده اند.

انواع-دستگاه-سرند

برای انجام فرایند غربالگری و دانه‌ بندی مواد نهایی خرد شده نیز در خطوط دستگاه های سنگ‌شکن از دستگاه سرند می توان استفاده کرد. وظیفه دستگاه های سرند این است که  شن و ماسه و دیگر مواد سنگی را بر اساس سایز آنها تفکیک نمایند. در سرند ارتعاشی این تفکیک و غربالگری به طور معمول با به وجود آوردن ویبره و لرزش در راه موادی که بر روی توری سرند قرار گرفته اند، صورت می‌ پذیرد. این لرزش که می بایست به صورت منظم ایجاد گردد در کلیه قسمت های توری پخش می گردد. همچنین قرار گرفتن کمک ‌فنر های بسیار قوی که در دو طرف این دستگاه نصب شده اند نیز سبب می‌شود که لرزش فقط در قسمت غربالگری و توری‌ ها باقی بماند و به قسمت شاسی و پایه‌ این دستگاه انتقال نیابد. به طور معمول ااندازه‌ های محصولات نهایی خارج شده از سرند ویبره ‌ای می بایست یکی بیشتر از تعداد طبقات این دستگاه باشد.

ویژگی ها سرند ویبره ای

دستگاه سرند ارتعاشی دارای مزایا و ویژگی های بسیاری می باشد.از جمله این مزایای منحصر به فرد می توان هزینه ‌های بسیار کم نگهداری و تعویض و تعمیر این دستگاه اشاره کرد. سرند های ویبره ‌ای برای مراقبت و جلوگیری از خرابی نیاز به گریس‌کاری هر روزه دارند. توری‌ ها در این سرندها به گونه ای است که قابل تعویض می باشد.

یعنی اگر لازم بود اندازه مواد در خروجی تغییر کند، می توان با تعویض توری ها در سرند ویبره ای به اندازه خروجی متفاوت مورد نیاز دست یافت. این توری می بایست از بهترین مواد آلیاژی تولید گرند تا هم دارای دوام و استحکام بالا باشند و هم کیفیت مواد و محصولات خروجی افزایش یابد. در صورتی که سرند ارتعاشی روی بر یک شاسی متحرک سوار شود، قابلیت جابجا شدن پیدا می کند و می تواند به راحتی در مناطق گوناگونی مورد استفاده قرار بگیرد.

دستگاه سرند ارتعاشی همچنین دارای استحکام ساختمان و مقاومت بالایی می باشد. در بدنه این دستگاه سرند غربالگر از ورق هایی بدون درز جوش استفاده شده است . همچنین برای ساخت شفت های این دستگاه صنعتی نیز از فولاد آلیاژی استفاده شده است که استحکام آن را بالا می برد و به مصرف کننده این اطمینان را می دهد که شفت ها به راحتی دچار مشکل نمی شوند و طول عمر بالایی دارند. برای اطمینان از طول عمر سایر قطعات و تجهیزات سرند ویبره ای، تمام قطعات به کنترل کیفی و سیستم روانکاری مجهز می باشند. به منظور ایجاد مقاومت در دستگاه، سرند ارتعاشی به سامانه دوگانه یاتاقان مجهز شده است. در مدل هایی از این سرند که دارای طبقات بیشتری می باشد، از تیر آهن برای ساخت این طبقات استفاده می گردد تا مقاومت آن ها افزایش یافته و بالا برود و همچنین از شکست ناگهانی آنان نیز جلوگیری گردد. در دستگاه سرند ویبره ای شیب به صورت استاندارد طراحی شده است. طراحی شیب در این دستگاه به منظور دانه بندی هر چه منظم تر صورت می پذیرد. در این نوع سرند غربالگر سامانه روانکاری از نوع واسکازینی و یا گریسی می باشد.

برای اطلاع از قیمت دستگاه سرند ارتعاشی و یا نحوه کار دستگاه با شماره تلفن 09128182561 تماس بگیرید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *