هیدوروکن مخروطی

سنگ شکن مخروطی هیدروکن Cone Crushers

سنگ شکن هیدروکن که به نام مخترع آنها Symons معروف شده اند، برای مراحل میانی خرد کردن (سنگ شکن ثانویه) یا خرد کردن تا ابعاد نسبتا کوچک (سنگ شکنی مرحله سوم) مورد استفاده قرار می گیرند. این سنگ شکن ها در حقیقت انواعی از سنگ شکن های ژیراتوری هستند که در آنها زاویه راس هسته مخروطی تا حدود 100 درجه افزایش یافته است و همزمان با آن به منظور متناسب نگه داشتن فضای داخلی سنگ شکن ، انحنای داخلی بدنه تغییر کرده، محفظه خرد کردن مسطح تر شده است. سرعت دوران آن نیز بیشتر از سنگ شکن های ژیراتوری است.

 

 

دستگاه سرند

اندازه سنگ شکن هیدروکن را معمولا توسط عددی که در حقیقت برابر با قطر هسته میانی است، مشخص میکنند. این اندازه در سنگ شکن های مختلف 600 تا 3000 میلیمتر است. در سنگ شکن های مخروطی ، هسته متحرک و همچنین سطح داخلی بدنه ثابت بوسیله پوشش های قابل تعویض از جنس فولاد منگنزدار پوشیده شده اند. فضای بین آنها نیز بسته به میزان خرد کرد کردن موردنظر دارای شکل های مختلفی می باشد که در شکل زیر نشان داده شده است.

سنگ شکن های مخروطی بطور عمده در دو نوع ساخته شده اند:

انواع_ مخروطی_شکن

 

سنگ شکن های مخروطی استاندارد (Standared Cone Crushers)

سنگ شکن هيدروکن ، بار اولیه خود را از سنگ شکن های اولیه و یا مستقیما از معدن دریافت میکند و بسته به ابعاد محصول مورد نیاز ، آنرا در یک مرحله خرد میکند و یا مرحله ای از خرد کردن، قبل از سنگ شکن های مرحله سوم یا آسیاها را تشکیل می دهد. ابعاد بار اولیه مناسب برای این سنگ شکن ها حدود 100 تا 625 میلیمتر برای بزرگترین مدل و 58 تا 100 میلیمتر برا ی کوجک ترین مدل آن است . نسبت خرد کردن آنها (بر مبنای 80% عبور کرده) بطور رایج 3 است و بندرت از 5 تجاوز میکند. ابعاد محصول نیز در مورد بزرگترین مدل کوچکتر از حدود 50 میلیمتر و در مورد کوچکترین مدل کوچکتر از 15 میلیمتر است.

خرید سنگ شکن فکی

سنگ شکن های ثانویه بیشتر در مسیر باز کار می کنند. در این صورت حدود 55% محصول خرد شده دارای ابعادی کوچکتر از گلوگاه سنگ شکن هيدروکن در حالت بسته (و یا 60% آن کوچکتر از گلوگاه در حالت باز) است. در مسیر بسته ، دهانه سرند کنترل تعیین کننده دانه بندی محصول نهایی است. برای دستیابی به ظرفیت ماکزیمم باید گلوگاه سنگ شکن در حالت بسته معادل 0/6 تا 0/7 (و یا در حالت باز 0/67 تا 0/78) دهانه سرند باشد. در این حالت بار در گردش 10 تا 15% بار اولیه است.

سنگ شکن هیدروکن مخروطیسنگ شکن های مخروطی سرکوتاه (Short_Head Cone Crushers)

این نوع سنگ شکن در مرحله سوم سنگ شکنی مورد استفاده قرار میگیرد. نسبت خرد کردن آن (بر مبنای 80% عبور کرده) بطور رایج 1/5  تا 2 است و بندرت از 3 تجاوز میکند. ابعاد محصول سنگ شکن هيدروکن بطور معمول، کوچکتر از 13 تا 15 میلیمتر است، لیکن امکان تهیه محصولی با ابعاد کوچکتر از 10 تا 7 میلیمتر نیز توسط آن وجود دارد.

سنگ شکن های مرحله سوم معمولا در مسیر بسته کار میکنند. در این صورت برای دستیابی به ظرفیت ماکزیمم باید گلوگاه سنگ شکن هيدروکن در حالت بسته 0/7 تا 0/8 (و یا در حالت باز 1 تا 2/1) دهانه سرند باشد.

در این حالت نیز بار در گردش 25 تا 50% بار اولیه است.

سنگ شکن هيدروکن توسط سازندگان مختلف گاهی با عناوین ماسه شکن ( gyradisc ، hydrocone hydrofine ، sand crusher) وغیره نامیده شده اند.

سنگ شکن هیدروکنمشخصات سنگ شکن های مخروطی ، استاندارد و سرکوتاه به ترتیب در جدول زیر نشان داده شده اند.

سنگ شکن هیدروکن ژیراتوری

مشخصات کامل تولیدات شرکت تجهیز توسعه تارتن در زمینه انواع سنگ شکن هيدروکن به ترتیب در جدول زیر نشان داده شده اند.

مشخصات فنی انواع سنگ شکن هيدروکن

ردیفمدل (cm)حداکثر ابعاد ورودی (mm)ابعاد مصالح خروجی (mm)ظرفیت تولید(t/h)قدرت موتور (kw)وزن دستگاه (ton)ابعاد (طول*عرض*ارتفاع) (mm)
136*2 ریز شکن400-308090113000*1900*3800
236*4 ریز شکن600-3010090113000*1900*3800
336*5 متوسط شکن1000-3014090113000*1900*3800
436*7 درشت شکن1600-5016090113000*1900*3800
536*8 درشت شکن2000-6018090113000*1900*3800

دستگاه سنگ شکن هیدروکن چیست؟

دستگاه سنگ شکن هیدروکن که یکی از انواع ماسه ساز مخروطی می باشد، می تواند به عنوان یک سنگ شکن اولیه یا ثانویه در معادن مورد استفاده قرار گیرد. مصالح تولید شده توسط سنگ شکن هیدروکن غالبا به شکل پولک هستند. سنگ شکن های هیدروکن، با وارد کردن فشار بر روی مواد و سنگ های ورودی اندازه و ابعاد آن ها را تغییر می دهند.

آسیاب چکشی

فرایند خرد کردن توسط فشار در داخل یک سنگ شکن هیدروکن، مواد و بار ورودی به وسیله‌ی شکاف بین یک منتل که حرکت خارج از مرکز دارد و یک کانکیو که بخش ثابت دستگاه است انجام می پذیرد. برای آن که اجزا و قطعات تشکیل دهنده‌ی سنگ شکن هیدروکن عمر طولانی تری داشته باشند، عموما از فولاد منگنزی مولیبدن دار که ماده ای ضد سایش است ساخته می شوند تا از سایش آن ها در هنگام تماس با تکه سنگ های ورودی جلوگیری به عمل آورد.

هیدوروکن مخروطی

ویژگی های سنگ شکن هیدروکن

سنگ شکن هیدروکن به عنوان سنگ شکن اولیه و ثانویه در معادن کاربرد دارد. از این سنگ شکن که یکی از انواع سنگ شکن های مخروطی محسوب می گردد، برای شکستن و خرد کردن مواد سخت راندمان بالایی دارد. از این مواد سخت می توان به سنگ آهن نام برد که در فرایند خرد کردن می تواند به تکه های کوچکی تبدیل گردد.  این مدل سنگ شکن هیدروکن هم به واسطه دهانه‌ی بزرگی که دارد و میزان مواد و باری که می تواند وارد آن گردد، ظرفیت بسیار بالایی برای تولید دارد.  هم چنین ساختمان و سازه این دستگاه بسیار مستحکم است و مقاومت بسیار بالایی در هنگام فرایند خرد کردن مواد سخت دارد.

سنگ شکن های هیدروکن را می توان بر حسب نیاز سایز و اندازه محصول نهایی تولید شده، در اندازه های متفاوتی دسته بندی کرد. این سایز بندی به صورت 36-4، 36-5، 36-6، 36-8، 36-16 می باشد.

عملکرد يک سنگ شکن هيدروکنعملکرد يک سنگ شکن هيدروکن

عملکرد سنگ شکن هیدروکن

سنگ شکن های هیدروکن به طور معمول برای مراحل میانی خرد کردن مواد یعنی به عنوان سنگ شکن های ثانویه و یا در مرحله سوم سنگ شکنی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین سنگ شکن هیدروکن مناسب برای خرد کردن مواد معدنی با سختی بالا مانند سنگ آهن می باشد و می تواند این سنگ ها را در ابعاد نسبتا کوچک میز مورد استفاده قرار دهد.

فرایند خرد کردن در این سنگ شکن هیدروکن با بسته شدن فاصله بین منتل که روی شفت قرار گرفته است و کانکیو که داخل بدنه اصلی که با عنوان تاپشل شناخته می شود، نصب شده است صورت می پذیرد. این فاصله توسط اکسنتریک که در پایین شفت اصلی قرار گرفته است باز و بسته می شود. هم چنین اکسنتریک موجب چرخش شفت اصلی نیز می گردد. با تغییر دادن سایز و اندازه دهانه‌ی باز بین منتل و کانکیو و با استفاده از  جک بالا برنده می توان سایز بار خروجی و اندازه سنگدانه های تولید شده را مطابق با نیاز و به طور دلخواه تغییر داد. غیر از این، تغییر اندازه‌ی اکسنتریک دستگاه یا در حقیقت میزان لنگ دستگاه می تواند سرعت عبور و اندازه بار خروجی و سنگدانه ها را تغییر دهد.

 

سنگ شکن های هیدروکن در واقع مانند نوعی از سنگ شکن های ژیراتوری هستند که در آنها زاویه سر هسته مخروطی می تواند تا حدود ۱۰۰ درجه افزایش داشته باشد و همچنین انحنای درون بدنه نیز تغییراتی داشته است. در سنگ شکن هیدروکن،  هسته مخروطی متحرک است ولی سطح داخلی بدنه ثابت می ماند. این سطوح توسط پوشش های ضد سایش که قابلیت تعویض داشته باشند و غالبا از جنس فولاد منگنزدار هستند، پوشش داده شده اند. سنگ شکن هیدروکن به همراه خود دارای یک تانک روغن هیدرولیک و یک خنک کننده می باشد. این سنگ شکن همراه با تانک روغن و خنک کننده‌ی خود بر روی یک شاسی که این شاسی نیز متعلق به خودش است، نصب می گردد. تابلوی برق سنگ شکن هیدروکن نیز می تواند به صورت تمام اتوماتیک و یا دستی باشد و همچنین توانایی سوییچ کردن بین این دو حالت را نیز دارا می باشد. وظیفه‌ی تابلوی برق در سنگ شکن هیدروکن کنترل وضعیت عملکردی سنگ شکن می باشد و می توان با استفاده از آن کلیه عملکردهای دستگاه را کنترل نمود.

اين سنگ شکن از نماي مختلفاين سنگ شکن از نمای مختلف

مزایا و قابلیت ها سنگ شکن مخروطی هیدروکن (هیدروکن ریزشکن – هیدروکن متوسط شکن – هیدروکن قلوه شکن – هیدروکن درشت شکن)

از مزایای مهمی که سنگ شکن هیدروکن در مقایسه با انواع سنگ شکن های دیگر دارد می توان به سیستم کنترل اتوماتیک دهانه خروجی که جهت تنظیم ابعاد و اندازه محصول به دست آمده خروجی کاربرد دارد، نام برد. همچنین یکی دیگر از مزیت های این سنگ شکن سیستم ایمنی کامل و مطلوب آن می باشد که از دستگاه را در برابر حوادث احتمالی محافظت می نماید. به موجب استفاده از این سیستم ایمنی برای سنگ شکن، هزینه های نگهداری آن کاهش چشمگیری پیدا می کند و هزینه های نگهداری این سنگ شکن ناچیز است. همچنین کار کردن با دستگاه سنگ شکن هیدروکن بسیار ساده و راحت می باشد و حتی برای استفاده توسط اپراتورهای کم تجربه هم مناسب می باشد.

یکی دیگر از قابلیت های سنگ شکن هیدروکن آن است که می توان از اتاق کنترل وضعیت دهانه سنگ شکن را به طور سریع کنترل و تنظیم نمود. همچنین سنگ های خروجی از سنگ شکن به سرعت و با راحتی می توانند تخلیه گردند. برای حفاظت بیشتر از سه سیستم روغن کاری در سنگ شکن هیدروکن استفاده می شود و همین طور سیستم حفاظتی به صورت اتوماتیک می باشد. همچنین این سنگ شکن درای غبارگیر روغن می باشد که موجب آلودگی كمتر دستگاه و در نتیجه نیاز کمتری به بازرسی و تعمیرات و تعویض قطعات به وجود می آید. سنگ شکن هیدروکن دارای طول عمر بیشتری نسبت به ماسه سازهای عمودی می باشد و تاپ شل آن کمتر دچار سایش می گردد.

ساختار محکم بدنه ، قدرت بالای خرد کردن سنگ ها، تنظیم آسان و هزینه تعمیر و نگهداری پایین از مشخصات انحصاری سنگ شکن هیدروکن می باشد. همان طور که پیش از این نیز گفته شد،به منظور حفظ طول عمر قطعات و عملکرد دستگاه، از سیستم روانکاری اتوماتیک برای ایجاد جریان دائمی روغن روان کننده و تحویل روغن روانکاری به یاتاقان های رانش، بوش های برنز، چرخ دنده و شافت استفاده می گردد که یکی از ویژگی های منحصر به فرد سنگ شکن هیدروکن می باشد.

حمل و نقل اين سنگ شکنحمل و نقل سنگ شکن هیدروکن

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *