ماسه شوی

ماسه شوی حلزونی مخصوص سنگ زدایی سنگ معدن

ماسه شوی حلزونی برای شستشو و جداسازی،  مواد معدنی ریز دانه و میکزونیزه که در آب غوطه ور هستند، استفاده می شود. ماسه شورها، شن و ماسه(مواد معدنی)ناخالصی که دارای گل و لای زیاد و یا به همراه داشتن توده های رسی را شستشو داده و از مواد معدنی اصلی جدا نموده و کیفیت شن و ماسه را افزایش می دهد. ماسه‌شوی ها به صورت دورانی وحلزونی می باشند.

اصول کار ماسه شوی حلزونی

شن و ماسه بوسیله نوار نقاله به داخل حوضچه آب متصل به ماسه شوی حلزونی شده و با چرخش مارپیچ مواد در آب غوطه ور شده و با توجه به حرکت مواد در شیب دستگاه، از شناوری آب برای جدا کردن گرد و غبار و ناخالصی ها از شن و ماسه استفاده می کند. پس از به هم خوردن مواد معدنی بوسیله تیغه مارپیچ، باعث ساییده شدن مواد به یکدیگر میشود، که این امر باعث شستشوی مواد بوسیله آب گشته و حجم زیادی از ریزدانه ها شسته شده، با آب ترکیب شده و از این ترکیب خارج میشوند تا در انتها مواد خروجی به صورت شسته باشند.

عوامل اصلی موثر در ظرفیت تولید ماسه شوی حلزونی عبارتند از قطر حلزونی ، سرعت چرخش حلزونی ، حجم حوضچه، گام وطول مارپیچ می باشد.

ویژگی های محصول بدست آمده

 • عملیات ماسه شوی منتج به: جداسازی گل و لای ، آبگیری و درجه بندی
 • تمیز کردن مواد و انتقال همزمان به بالا
 • مصرف کم آب
 • با توجه به حجم کم و سرمایه گذاری کم طراحی شده است.

بیشتر بخوانید 

مشخصات فنی

 • سیستم آب بندی خوب
 • دستگاه دارای ساختار بسیار ساده می باشد.
 • ظرفیت پردازش بالا
 • سهولت تعمیر و نگهداری
 • تولید ماسه استاندارد ، همگن و یکنواخت
 • قابلیت جداسازی ذرات ریزدانه مفید برای تولید بتن
 • مناسب شستشوی مواد ریزدانه تا 6 میلیمتر و با کمی تغییر برای شستشوی مواد درشت تا 30 میلیمتر
 • قابل استفاده در کلیه معادن کوچک و بزرگ
 • با توجه به قیمت پایین ، استفاده از این دستگاه برای کلیه کاربران مقرون به صرفه می باشد.
 • کم هزینه بودن نسبت به سایر ماسه‌شوی ها

ماسه شویدر شرکت تجهیز توسعه تارتن دو نوع ماسه شوی با مشخصات فنی زیر ساخته می شود:

مشخصات انواع ماسه شوی

ردیفمدل (cm)دهنه ماسه‌شویدور پرهظرفیت تولید(t/h)قدرت موتور (kw)
1ماسه‌شوی 9 متری180125100-16022
2ماسه‌شوی 7 متری140-160125100-16018.5

دستگاه ماسه شوي چيست؟

دستگاه ماسه شوي، به عنوان يک دستگاه شستشوی شن و ماسه در صنعت به کار میرود. يکي از مشکلات و معضلات عمده در معادن شن و ماسه، چگونگي جداسازي و حذف خاک رس و ساير مواد زائد موجود در کنار شن و ماسه مي باشد. اندازه اين مواد به طور معمول  به نوع خاک معدن بستگي دارد و بسته به نوع اين خاک عموما به صورت ذراتي با اندازه کوچک تر از 75 ميكرون مي باشد. ماسه توليد شده و نهايي که قرار است در صنعت مورد استفاده قرار گيرد بايد عاري از اين ذرات باشد. از دستگاه هاي ماسه شوي مرسوم در صنعت مي توان به ماسه شوي حلزوني و باکت دار اشاره کرد. به طور کلی می توان گفت ماسه شوی ها به دو دسته حلزونی و دورانی از نظر نوع عملکرد تقسیم بندی می شوند.

بیشتر بخوانید

يک دستگاه ماسه شوی به عنوان تفکیک کننده و جهت شستشوی محصولات در معادن و کارخانه هايي که فرآيند شکستن سنگ را انجام مي دهند و مواد معدني و شن و ماسه را فرآوري مي كنند، مورد استفاده قرار مي گيرد. دستگاه ماسه شوي به طور معمول در زیر سرند اول نصب می گردد. مواد معدني در محلي که قرار است عمليات شست و شو صورت پذيرد، همراه با آب به درون حوضچه ماسه شوی می ریزند. در داخل حوضچه به وسيله  حلزونی به طرف دریچه خروجی حرکت مي کنند و آب اضافي از طريق يک کانال از داخل حوضچه به بیرون آن جريان مي يابد.

یک دستگاه ماسه شوییک دستگاه ماسه شوی

انواع و ویژگی ها

انواع مختلفي از اين دستگاه صنعتي موجود مي باشد. اين دستگاه ها غالبا در مدل تک حلزونی و يا دو حلزونی موجود مي باشند. اين حلزون ها با عرض ها طول های استاندارد شده تهيه مي گردند.  عوامل اثر گذار متعددي در مقدار ظرفیت دستگاه ماسه شوي براي شست و شوي مواد وجود داد. از ميان مي توان به قطر حلزونی این دستگاه و سرعت دوران حلزونی آن ،حجم حوضچه شستشو گام و طول هر يک از  مارپیچ ها اشاره کرد.

بیشتر بخوانید 

دستگاه های ماسه شوی با بازدهی بالا نسبت به مصرف آب و انرژی عملیات شست و شوی ماسه ها را به انجام میرساند. ماسه شوی ها دارای ویژگی های متعدد و منحصر به فردی می باشند. یکی از مهم ترین این ویژگی ها قابلیت تولید ماسه به صورت استاندارد شده و همگن و یکنواخت می باشد. این ویژگی با توجه به نیاز صنایع مختلف به شن و ماسه حائز اهمیت می باشد. از دیگر ویژگی های این دستگاه صنعتی می توان به توانایی آن در جداسازی و تفکیک ذرات ریزی که برای تولید بتن بسیار مفید می باشند، اشاره کرد. این دستگاه می تواند ریزدانه های مورد نیاز برای تولید بتن را از سایر ذرات تفکیک کند. همچنین مصرف آب در این شست و شو دهنده صنعتی بسیار بهینه می باشد و موجب هدر رفت آب مصرفی نمی گردد. ماسه شوی های صنعتی همچنین توانایی کنترل و تنظیم رطوبت ماسه های تولید شده را پس از عملیات شستشو دارا می باشند. این دستگاه صنعتی علی رغم کارکردی که دارد فضای بسیار کمی را در محیط کارگاه ها یا معادن اشغال می کند. در دستگاه های ماسه شوی، تعویض قطعات به سادگی و راحتی امکان پذیر می باشد. در نتیجه این امکان و قابلیت، هزینه  های سرویس و نگهداری در این دستگاه صنعتی بسیار کاهش می یابد.

ماسه شوی صنعتیماسه شوی صنعتی

عملکرد ماسه شوی

دستگاه های ماسه شوی توانایی و ظرفیت های گوناگونی برای شست و شوی مواد دارند. این ظرفیت ها بازه گسترده ای را بین 70 تن در ساعت تا 250 تن در ساعت را شامل می شود. یعنی این دستگاه می تواند بین 70 تن تا 250 تن مواد در طول یک ساعت شست و شو دهد. در این بین دستگاه هایی با ظرفیت 100 تن بر ساعت، 150 تن بر ساعت و 200 تن بر ساعت نیز برای شست و شوی ماسه ها موجود می باشند.

بیشتر بخوانید 

از دیگر ویژگی هایی که می توان برای این محصول نام برد، توانایی در حد مناسب این دستگاه برای شست و شوی ریزدانه ها و همچنین مواد درشت تر می باشد. یک ماسه شوی می تواند برای شست و شوی ریزدانه ای تا قطر 6 میلیمتر مناسب باشد و همچنین می تواند با اعمال تغییرات اندکی برای شست و شوی مواد درشت تر که قطر آن ها به 30 میلیمتر هم می رسد مورد استفاده قرار گیرد.

یک دستگاه ماسه شوی دارای تجهیزات مختلفی می باشد. به طور کلی تجهیزات اصلی این دستگاه شامل یک مخزن ورودی که در واقع آب گل آلود وارد آن می شود، یک عدد پمپ آب، سرند آبگیری و هیدروسیکلون ها می باشد.

این دستگاه از نمایی دیگراین دستگاه از نمایی دیگر

طریقه شست و شو در دستگاه های ماسه شوی صنعتی بدین شکل می باشد که ابتدا مواد وارد حوضچه پر از آب می شوند. به خاطر وجود آب در داخل حوضچه و شیبی که دستگاه دارد و چرخش قسمت حلزونی، مواد به همدیگر برخورد کرده و دچار سایش می شوند. به وجود آمدن این سایش در مواد باعث می شود مواد به همراه شست و شو یابند. حجم بسیار زیادی از ریزدانه هایی که با آب شسته شده اند همراه با آن جریان یافته و از سایر ترکیبات جدا می شوند. با توجه به این فرآیند در نهایت موادی به خروجی می رسند و از آن خارج می شوند که همراه با خود دیگر مواد زائد به همراه ندارند. در برخی از موارد خاص و با توجه به الزامات و احتیاج مصرف کننده، جهت شستشوی کامل ماسه ها از دو دستگاه ماسه شوی به صورت متوالی و پشت سر هم استفاده می گردد تا کیفیت ماسه های نهایی بالاتر برود.

بیشتر بخوانید 

اهمیت استفاده از دستگاه ماسه شوی در صنایع گوناگون از آن جهت می باشد که تمیز بودن شن و ماسه برای ساخت و تولید مواد دیگری هم چون بتن، ملاط و یا آسفالت اهمیت بسیار زیادی دارد. شن و ماسه ای که برای تولید این مواد به کار برده می شود باید عاری از خاک و یا هرگونه ریزدانه سست دیگری باشد. در صورتی که شن و ماسه مصرفی فاقد تمیزی کافی برای تولید این مواد باشند، مواد تولید شده نیز فاقد استحکام کافی مورد انتظار خواهند بود. البته در برخی موارد بعضی از ریزدانه ها نرمی ترکیبات را افزایش داده و بر کیفیت آن می افزایند.

دستگاه ماسه شوی در کارگاهدستگاه ماسه شوی در کارگاه

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *